Tu jesteś: Tunezja > Tunis - stolica Tunezji
POKAŻ TYLKO ZDJĘCIA »
« POKAŻ WSZYSTKO

Tunis - stolica Tunezji

TUNIS - Tunis stolica Tunezji

Tunis - Większość metropolii świata arabskiego to kipiące nieustannym gwarem i ruchem, zazwyczaj wielomilionowe miasta. Stolica Tunezji Tunis, jest zaskakująco inna - cicha i kameralna, ciekawa mieszanka arabskiej i śródziemnomorskiej kultury.

Stare, eleganckie kamienice na wysadzanych palmami bulwarach pełnych kawiarni i patiserii przywołują obrazy Marsylii czy Ajaccio, żywo kontrastując z pięknie zachowaną arabską medyną - tajemniczym labiryntem krętych, ciemnych uliczek i uroczych placów z fontannami, starymi meczetami i maleńkimi lokalami, gdzie grający w trik-traka mężczyźni niespiesznie popalają szisze. Tunis (10 km od morza) w przeciwieństwie do turystycznych resortów Tunezji nie jest oblegany przez turystów. I w tym jego urok! Jeżeli zawitamy tu wcześnie rano, jeden dzień wystarczy na zwiedzenie miasta.
Tunnis ma prawie 3 tys. lat, a wywodzi swe pochodzenie od fenickiego miasteczka Tunes, siedem wieków p.n.e. należącego do państwa kartagińskiego. Jednak aż do VII w. n.e. był mało znaczącym miastem handlowym. Kiedy w 695 r. zdobyli go Arabowie, emir Hasan bin Numan uznał Tunis za znakomite miejsce strategiczne i nakazał rozbudowę ze szczególnym uwzględnieniem Medyny i kanału łączącego miasto z morzem. W ten sposób Tunis stał się portem i twierdzą obronną. W następnym stuleciu wzniesiono imponujący meczet az Zajtuna, największy w tym rejonie Morza Śródziemnego. W IX w. aghlabidzki przywódca Ibrahim bin Ahmed przeniósł do Tunis -u swoją rezydencję i ustanowił w nim stolicę. Dwa wieki później Tunis jako jedyne miasto rejonu nie został spustoszony podczas najazdu berberyjskich plemion na wybrzeże dzisiejszej Tunezji i Libii, i to m.in. z tego powodu Tunis stał się na wiele lat jednym z głównych ośrodków kultury i nauki królestwa Almohadów. Następna dynastia arabskich władców - Hafsydzi (XIII-XVI w.) - jeszcze bardziej przyczyniła się do ekonomicznego i intelektualnego rozwoju Tunis -u, kładąc szczególny nacisk na rozwój nauki przez założenie wielu szkół handlowych i technicznych, a przede wszystkim przez ustanowienie uniwersytetu, jednego z największych w rejonie Morza Śródziemnego. Kiedy pod koniec XVI w. Tunis, mocno zniszczony podczas walk hiszpańsko-tureckich, dostał się we władanie Turków, stało się wielkim ośrodkiem emigracji wygnanych z Hiszpanii andaluzyjskich muzułmanów i Żydów uciekających przed prześladowaniami Inkwizycji. Nowi przybysze z arabskiej Hiszpanii przywieźli ze sobą tradycje i zamiłowanie do wyrafinowanej kultury, myśli i cywilizacji arabsko-muzułmańskiej słynącej m.in. z pięknej mauretańskiej architektury.

Osmańscy władcy przyjmowali uchodźców z otwartymi rękoma, a ci odwdzięczyli się im pomocą w odbudowie Tunis -u i w jego dalszym intelektualnym rozwoju. Architektoniczne wpływy kalifatu hiszpańskiego są do dziś widoczne w starej części Tunis -u. Podczas kolonizacji francuskiej na osuszonych terenach Jeziora Tuniskiego powstało piękne, istniejące do dzisiaj ville nouvelle (nowe miasto). Główną atrakcją Medyny jest az Zajtuna (dosłownie: Meczet Oliwny) znany także jako Wielki Meczet, wzniesiony w 734 r. i przebudowany w IX w. w surowym stylu charakterystycznym dla dynastii Aghlabidów. Podczas budowy użyto kolumn i fragmentów ocalałych z ruin rzymskiej Kartaginy, a pod koniec X w. dodano wysoki minaret. W środku jest urządzony bardzo oszczędnie i ascetycznie nawet jak na kanony muzułmańskie, a atmosfera spokoju i odosobnienia jest doprawdy błogosławioną ulgą po wibrującym gwarze i tłoku starego miasta. Wokół usadowiło się kilka medres - koranicznych szkół - wspaniałe przykłady połączenia stylu mauretańskiego z osmańskim. Medresa Muradija (obecnie szkoła rzemieślnicza) wyróżnia się murami nabijanymi ozdobnymi ćwiekami. Medresa Bachija wybudowana w XVIII w. przez Turków w Tunis -ie przyciąga wzrok pomalowanymi w pasy łukami oraz niewielką fontanną przed wejściem, w środku pracownia rzemiosła. Natomiast Medresa Drzewa Palmowego, najstarsza z nich, wciąż pełni funkcję szkoły religijnej i nie można jej zwiedzać. Trzeba zadowolić się piękną architekturą i kunsztownie zdobionymi drzwiami. Tunis to miasto które na prawe warto zwiedzić

Źródła: Turystyka.gazeta.pl, Wikipedia, Travelplanet, Skarby Swiata
Zobacz też zdjęcia z MEDYNY (Tragowiska) w Tunisie .

 :   KONTAKT

html